تولید دانش بنیان و صادرات محور؛ نیاز امروز ایران
تولید دانش بنیان و صادرات محور؛ نیاز امروز ایران
عزت اله اکبری تالارپشتی - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس

مقام معظم رهبری هر ساله با تعیین شعار سال، راه درست، نیاز و اولویت اصلی کشور را به مسئولان گوشزد می‌کنند. در حال حاضر تمامی صنایع و معادن موجود در کشور در حوزه‌های مختلف از جمله بخش‌های دولتی و خصوصی باید با شرکت‌های دانش بنیان ارتباط داشته باشند و با استفاده از توان و تخصص این شرکت‌ها بهره‌وری خود را افزایش دهند.

با افزایش بهره‌وری اهداف پیش بینی شده در قانون برنامه توسعه محقق می‌شود از سوی دیگر با استفاده از دانش بنیان‌ها کیفیت تولیدات ارتقا خواهد یافت و با تحقق این مهم توان رقابت‌پذیری و صادرات محور بودن تولیدات افزایش می‌یابد.

تمامی تولیدات کشور باید صادرات محور و فناورپایه باشد. صنایع باید از طریق انعقاد قرارداد با شرکت‌های دانش بنیان از توان و تخصص آن‌ها بهره گیرند؛ این امر موجب رشد و رونق تولید و ارتقا کیفیت محصولات داخلی می‌شود.

بیشتر بخوانید  لیست جدید قیمت خودرو در بازار / پراید چند شد؟

دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید صنایع را ملزم به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان کنند و با تدوین دستورالعمل‌ها از دانش و تخصص این بخش استفاده کنند. در صورتی که دولت مشوق‌هایی برای بنگاه‌های تولیدی که با شرکت‌های دانش بنیان همکاری می‌کنند در نظر گیرد، جهش رشد سرعت بیشتری می‌گیرد.

از آنجا که استفاده از تخصص شرکت‌های دانش بنیان موجب رونق تولید می‌شود، مشکل بیکاری نیز برطرف خواهد شد. با حمایت از بسیاری از صنایع موجود در کشور مانند صنعت پوشاک می‌توان با سرمایه اندک، اشتغال بسیار ایجاد کرد.

  • نویسنده : عزت اله اکبری تالارپشتی