جهش بزرگ ایران در رنکینگ فیفا
جهش بزرگ ایران در رنکینگ فیفا
تیم ملی فوتبال ایران توانست با پیروزی برابر ولز، به رتبه بیستم آسیا بازگردد اما صدر آسیا همچنان در اختیار ژاپن است.

با پایان دیدارهای روز گذشته مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم ملی ایران توانست به لطف پیروزی مهم برابر ولز، جهش بزرگی در جدول رنکینگ آنلاین فیفا داشته باشد و با جبران شکست برابر انگلیس، تفاضل امتیازات خود از این ۲ دیدار را مثبت کند. بعد از باخت تلخ برابر انگلیس، ملی پوشان به رتبه ۲۶ دنیا سقوط کردند اما برتری دیروز مقابل یاران گرت بیل، ایران را به رتبه بیستم دنیا برگرداند.

فیفا چند سالی است که فرمول های از پیش تعیین‌شده‌ای را برای محاسبه امتیاز تقابل ۲ تیم مختلف، در دستور کار قرار داده که این امتیازات، رابطه کاملا مستقیم با جایگاه تیم های ملی در رنکینگ دارد. به طور مثال، تیم مطرحی مانند برزیل که در جایگاه نخست قرار دارد، با پیروزی برابر تیمی مانند ایرلند که در رده ۵۰ دنیاست، امتیاز کمتری را کسب می کند اما در صورت برتری ایرلند، آنها امتیاز بسیار بیشتری را به دست می آورند که می تواند زمینه ساز صعود آنها در این رنکینگ شود.

در جدول رتبه‌بندی فیفا، ارزشمندترین تورنمنت ممکن، رقابت های جام جهانی است. به عنوان مثال، انجام بازی دوستانه خارج از روزهای فیفا، دارای وزن ۵ است. یعنی امتیاز حاصل از تقابل یک بازی، چه مثبت و چه منفی، در عدد ۵ ضرب می شود. بازی های دوستانه در تقویم فیفا وزن ۱۰ را دارد. دیدارهای لیگ ملت های اروپا وزن ۱۵ دارد، ارزش محاسبه شده برای بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۵ است اما هر دیدار جام جهانی، وزن ۵۰ را دارد که ارزش این تورنمنت را نسبت به سایر بازی های ملی نشان می دهد.

بیشتر بخوانید  فتح‌الله‌زاده روی لبه تیغ

شکست تیم ملی برابر انگلیس، باعث شد تا ایران ۱۷.۳ امتیاز منفی کسب کند. کافیست این را با امتیازات منفی دیدارهای دوستانه مقایسه کنید. در تقابل برابر تونس که با شکست ملی پوشان همراه شد و ۲.۷۸ امتیاز منفی و شکست مقابل الجزایر ۵.۸ امتیاز منفی را برای تیم ملی به همراه داشت. در نهایت، شکست برابر انگلیس سبب شد تا تیم ملی از رتبه بیستم به رتبه ۲۶ دنیا سقوط کند.

تیم ملی با رساندن جمع امتیازات خود به عدد ۱۵۷۱، توانست به رتبه بیستم دنیا بازگردد. هرگونه ناکامی ژاپن و البته پیروزی ایران برابر آمریکا، می تواند صدر آسیا را یکبار دیگر در اختیار شاگردان کی‌روش قرار دهد.

  • منبع خبر : ورزش سه