ساپینتو سیستم استقلال را انتخاب کرد
ساپینتو سیستم استقلال را انتخاب کرد
استقلال فصل آینده با ریکاردو ساپینتو هم، احتمالا از سیستم سه دفاعه استفاده خواهد کرد.

اردوی ترکیه برای استقلال، اهمیت ویژه‌ای داشت. اردویی که به ریکاردو ساپینتو اجازه داد با بازیکنان تیمش آشنا شود و استقلالی‌ها، ترکیب و سیستم بازی‌شان برای فصل آینده را بشناسند. مهمترین علامت سوال، سیستم بازی استقلال در فصل آینده بود. استقلال فصل پیش با سیستم سه‌دفاعه، نتایج خوبی گرفت اما بعد از ترک فرهاد مجیدی، معلوم نبود سا پینتو قصد استفاده از چه سیستمی برای تیمش دارد. سوالی که به نظر می‌رسد، جواب آن در ترکیه پیدا شده است.

از ۴ به ۳

ریکاردو ساپینتو بازی‌های دوستانه استقلال در ترکیه را، با سیستم ۴ دفاعه آغاز کرد. او سپس، تصمیم گرفت سیستم بازی تیمش را به سه دفاعه تغییر دهد و این تغییر، موفق بود. استقلال، سیستم سه دفاعه را نگه داشت و احتمالا در شروع لیگ هم، سا پینتو تیمش را با همین سبک بازی به میدان می‌فرستد. سیستم پایه استقلال در شروع لیگ بیست و دوم، سیستم ۳-۴-۳ است. سایپنتو علاقه چندانی، به استفاده همزمان از دو مهاجم هم ندارد و با بودن کاوه رضایی، سجاد شهباززاده برای حضور در ترکیب اصلی باید مثل اواخر دوران حضورش در سپاهان به پست وینگر برود.

سیستم محبوب ساپینتو

کارنامه سا پینتو هم نشان می‌دهد او در بازی با سیستم سه دفاعه، تبحر بیشتری دارد. سا پینتو در آخرین تجربه مربیگری، زمانی که سرمربی موریرنز شد کارش را با سیستم سه‌دفاعه شروع کرد. شرایط تیم اما، او را مجبور کرد بعد از مدتی تغییر سیستم بدهد. قاضی‌شهیر و واسکودوگاما دو تیم قبلی سا پینتو هم بیشتر بازی‌ها با او، از سیستم سه‌دفاعه استفاده کردند. سا پینتو البته هیچوقت تمام فصل از یک سیستم ثابت استفاده نمی‌کند و استقلالی‌ها هم، فصل آینده با سیستم‌های مختلفی به میدان می‌روند. سیستم پایه این تیم اما، تفاوتی با فصل پیش نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید  آفتابی شدن علی کریمی

مسیر فرهاد

استقلال و سرمربی جدیدش، نشان داده‌اند در چینش بازیکنان هم علاقه‌ای به تغییرات گسترده ندارند و می‌خواهند مسیر فصل پیش مجیدی را ادامه دهند. حسین حسینی، فصل آینده هم دروازه‌بان اصلی استقلال است. روزبه چشمی، رافائل سیلوا، محمدحسین مرادمند و عارف غلامی دست سا پینتو را در پست مدافع میانی باز گذاشته‌اند. مهدی مهدی‌پور و زبیر نیک‌نفس، شانس اصلی بازی در پست هافبک دفاعی هستند و صالح حردانی و جعفر سلمانی هم هافبک‌های کناری تیم محسوب می‌شوند. کوین یامگا، جایگاهش را حفظ کرده و در غیاب امیرحسین حسین‌زاده، احتمالا سجاد شهباززاده در پست وینگر به میدان می‌رود. پیمان بابایی، دیگر گزینه بازی در این پست است. کاوه رضایی هم برگشته تا در خط حمله، جای رودی ژستد را بگیرد. تنها چیزی که به‌جز مصدومیت و محرومیت شاید ثبات ترکیب استقلال را به‌هم بزند، درخشش غافلگیرکننده بازیکنان جوانی مثل رضا میرزایی و امیرعلی صادقی است. صادقی در پیروزی مقابل تیم سوپرلیگی فاتح کاراگومروک، زننده هر دو گل استقلال بود.

فرصت بازسازی

استقلال بیشتر ستاره‌های فصل پیش را نگه داشته و جای بازیکنان جدا شده را هم با ستاره‌های تازه پر کرده است. سا پینتو در سه بازی ابتدایی لیگ که شاید هماهنگی تیمش کمتر باشد، با حریفانی مثل خودش بازی دارد. هفته اول، آن‌ها میزبان سپاهان هستند. تیمی که مثل استقلال، خیلی دیر مربی انتخاب کرد و دیرتر از آن‌ها، وارد نقل‌وانتقالات شد. دو بازی بعد استقلال هم با ملوان و مس کرمان، دو تیم صعود کرده به لیگ برتر است. تیم‌هایی که پس از سال‌ها، تازه شرایط بازی در لیگ برتر را تجربه می‌کنند. همین قرعه، می‌تواند نگرانی این تیم را برای ناهماهنگی هفته‌های ابتدایی کمتر کند.

  • منبع خبر : فوتبال 360