صنایع پیچ و مهره وابسته به پالت فلزی
صنایع پیچ و مهره وابسته به پالت فلزی
امروزه انبارگردانی و جابه‌جایی تولیدات و کالاهای مختلف در داخل انبارها با کمک انواع پالت فلزی بسیار آسان‌تر صورت می‌گیرد.در گذشته پالت‌های چوبی یا پلاستیکی توان تحمل کالاهای سنگین وزن خصوصا در فضاهای مرطوب را نداشتند.

امروزه انبارگردانی و جا به‌ جایی تولیدات و کالاهای مختلف در داخل انبار ها با کمک انواع پالت فلزی بسیار آسان‌ تر صورت می‌ گیرد. در گذشته پالت‌ های چوبی یا پلاستیکی توان تحمل کالاهای سنگین وزن خصوصا در فضاهای مرطوب یا بسیار گرم را نداشتند. اکنون با ساخت و عرضه پالت فلزی، نگهداری و ذخیره‌سازی محصولات مختلف اعم از سنگین و سبک، ریز و درشت دشواری چندانی ندارد. در این مقاله می‌خواهیم انواع پالت فلزی، مزایا و کاربردهای این وسیله را بررسی کنیم. پس لطفاً همراه ما بمانید و با این وسیله پرکاربرد بیشتر آشنا شوید.

پالت فلزی

 

پالت فلزی چیست؟

پالت فلزی به وسیله‌ای سر باز و دارای کفی تخت گفته می‌شود. این وسیله به صورت یک کانتینر امکان بارگیری، چیدمان، حمل و جابه‌جایی محصولات صنعتی و غیرصنعتی را فراهم می‌کند. تولیدکنندگان جهت افزایش مقاومت و استحکام در ساخت این وسیله از متریال فولاد استفاده کرده‌اند.

انواع پالت فلزی از لحاظ متریال مورد استفاده در ساخت آن‌ها

پالت فلزی از لحاظ جنس، کاربرد و طراحی ظاهری در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرد. هر کدام از انواع پالت‌ های فلزی متناسب با زمینه فعالیت خاصی بوده و بسته به اقلام تولیدی و حوزه فعالیت طراحی و شکل خاصی دارد. پالت‌ های فلزی از لحاظ متریال مورد استفاده در ساخت آن‌ها به پالت فلزی ساخته شده از فولاد کربن، گالوانیزه و استیل تقسیم می‌شوند.

 • پالت‌های فلزی کربنی: رایج‌ترین و کم هزینه‌ترین نوع پالت
 • پالت‌های فلزی گالوانیزه: دارای خاصیت ضد زنگ و تمیز کردن آسان؛ قابل استفاده در محیط‌های مرطوب، صنایع دریایی، غذایی و دارویی
 • پالت‌های استیل: پالت‌‌های استیل نیز خاصیت ضد زنگ دارند و در محیط‌های مرطوب و صنایع دریایی، غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. این پالت‌ها نیز به آسانی تمیزکاری می‌شوند.

انواع پالت فلزی از نظر کاربرد

پالت‌های فلزی در یک دسته‌بندی دیگر بر اساس نوع کاربردشان به انواع مسطح و باکس تقسیم می‌شوند. پالت‌های فلزی مسطح به صورت یک‌ رو و دو رو موجود هستند. باکس‌ پالت‌های فلزی نیز در پنج مدل باکس پالت فلزی مخصوص، عمومی، استاندارد تاشو و استاندارد ثابت دسته‌بندی می‌شوند. همانطور که گفتیم بسته به حوزه فعالیت و نوع محصولات و تولیدات باید از پالت مناسب استفاده کرد.

انواع باکس پالت‌ فلزی

باکس پالت‌های فلزی از نظر ظاهر و طراحی بدنه به سه مدل باکس پالت توری، باکس پالت نرده‌ای و پالت دیواردار تاشو تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • باکس پالت توری: این پالت دارای دیواره‌های توری فلزی مقاومی است که مانع از ریزش اقلام به بیرون از پالت می‌شود.
 • باکس پالت نرده‌ای: نرده‌های عمودی مقاوم در دیواره این باکس امکان طبقه‌بندی در ۴ طبقه را فراهم کرده است.
 • پالت دیواره‌ دار تاشو: پالت نوع تاشو با قابلیت جمع شوندگی برای سازماندهی انبارهای کوچک و فضاهای محدود بیشترین کاربرد را دارد.

پالت فلزی باکس

مزیت پالت‌های فلزی نسبت به انواع پالت چوبی و …

مدل‌های پالت فلزی همگی از استحکام و دوام بیشتری نسبت به سایر انواع پالت برخوردار هستند. از همین لحاظ می‌توان گفت مهم‌ترین مزیت این پالت‌ها مقاومت بیشتر در برابر ضربه، فشار و وزن محصولاتی است که حمل می‌کند. اما این پالت‌ ها مزایای دیگری از قبیل تمیزکاری آسان، مقاومت در برابر آتش و حرارت نیز دارد.

مزیت مهم دیگر پالت‌ های فلزی نسبت به نمونه‌های دیگر موجود در بازار قابلیت استفاده در فضای باز به مدت طولانی است. در حالی که سایر نمونه‌های چوبی و پلاستیکی در برابر گرما، سرما و رطوبت خیلی سریع واکنش نشان می‌دهند و حتی موجب صدمه دیدن اقلام داخل خود می‌ شوند؛ نمونه‌های فلزی زمان بیشتری می‌توانند در برابر نور خورشید، باد و باران بمانند و هیچ آسیبی نبینند.

ویژگی‌های پالت‌های فلزی

 • یک جعبه یا کانتینر باز جهت حمل آسان کالاهای سبک و سنگین
 • امکان نگهداری و حمل اقلام ریز و غیرقابل بسته‌بندی
 • جلوگیری از ریزش اقلام ریز در باکس‌ پالت‌های فلزی توری
 • سازماندهی و مدیریت بهتر و آسان‌تر انبارها
 • امکان قرارگیری و چیدمان روی یکدیگر تا ۴ طبقه
 • جنس محکم و مقاوم در برابر ضربه، فشار، حرارت و وزن
 • تمیزکاری آسان و امکان ضدعفونی و شستشو
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • دوام و طول عمر بسیار بالا

کاربردهای باکس پالت

باکس‌ پالت‌های فلزی با چهار کاربرد منحصربه‌فرد انبارکردن محصولات، ایمنی در جابه‌جایی، تعادل، ایجاد نظم و یکپارچه‌سازی بار در انبارها نزد صنایع مختلف جایگاه ویژه‌ای به دست آورده‌اند. بدین ترتیب با قرار دادن اقلام مختلف و امکان چیدمان آن‌ها در چند طبقه کار انبارگردانی به بهترین نحو انجام می‌شود. مورد بعدی نظم در هنگام بارگیری اقلام است. به کمک چنین باکس‌هایی محصولات ریز با اشکال نامتقارن نیز به شکلی یکپارچه و منظم بارگیری خواهند شد.

کاربری پالت‌های فلزی

پالت‌های فلزی به دلیل مقاومت، استحکام و ویژگی‌های منحصربه‌فرد نسبت به سایر گزینه‌های موجود، بازخورد بهتری نشان داده‌اند. لذا استفاده از این پالت در بیشتر صنایع رایج شده و هر روز هم صنایع و حوزه‌های دیگری جهت انبارگردانی و فعالیت‌های تولیدی خود به سمت خرید پالت فلزی روی آورده‌اند. به طور کلی این وسیله در صنایع و حوزه‌های زیر فعالیت دارد.

 • صنایع شیمیایی
 • صنایع ساخت و ساز
 • صنایع دارویی و غذایی
 • صنایع صادراتی
 • و ….

پالت فلزی چگونه ساخته می‌شود؟

اجزای اصلی پالت‌های فلزی همان قطعات فولادی هستند که به کمک پیچ و مهره یا جوشکاری به هم متصل می‌شوند. شکل ظاهری این وسیله بسته به نیاز مصرف‌کننده متفاوت خواهد بود. برای مثال پالت‌های فلزی مسطح برای نگهداری بشکه به شکل ایستاده مناسب هستند. در مقابل برای نگهداری و حمل اقلام ریز مدل‌های باکس و دیواره‌دار کاربرد بیشتری دارند.

پالت فلزی عمومی

باکس پالت درب‌دار

برخی از مصرف‌ کنندگان پالت‌ های فلزی به باکس پالت‌های فلزی درب‌دار نیاز دارند. در این صورت می‌ توانند این گزینه را در هنگام سفارش پالت فلزی به تولیدکننده پالت اعلام کنند. البته قیمت ساخت پالت فلزی درب‌ دار به دلیل کاربرد قطعات بیشتر گران‌تر از سایر مدل‌ هاست.

 

سخن پایانی

پالت‌ های فلزی یکی از انواع پالت با کاربرد گسترده‌تر، مقاومت بیشتر و کارایی بهینه‌ تر هستند. این محصولات در انواع مسطح و باکس در بازار موجود هستند و در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی پالت‌های فلزی در ایجاد نظم، چیدمان بهتر، حمل و جابه‌جایی اقلام در انبارها و محوطه‌های کارخانه‌ها کاربرد گسترده‌ای دارند. همچنین این وسیله بهترین گزینه برای بارگیری منظم و یکپارچه اقلام ریز و درشت محسوب می‌شود.

 

 • منبع خبر : رپورتاژ آگهی